Pwofil Òganizasyon Kowòdinasyon Swen

Pwofil Òganizasyon Kowòdinasyon Swen

Konprann done yo

  • Òganizasyon Kowòdinasyon Swen/Profil Jesyon Swen Sante Lakay la bay yon apèsi sou enfòmasyon sou enskripsyon ak planifikasyon swen pou moun ki gen andikap entelektyèl ak/oswa devlopman k ap resevwa sèvis OPWDD.
  • Se Òganizasyon Kowòdinasyon Swen (CCOs) ki bay Jesyon Swen Sante a Domicile, ke yo rele tou Kowòdinasyon Swen. Gen sèt CCO k ap fonksyone atravè New York State.
  • CCO Care Management obligatwa pou enskripsyon nan OPWDD's Home and Community Based Services (HCBS) Waiver.
  • Done ki parèt nan rapò sa a reprezante estatistik nan fen ane kalandriye 2023 ak detay ki akonpaye sou mouvman done pandan janvye – desanm 2023.
  • Done yo konpile apati done lis CCO yo ak enfòmasyon pwòp tèt ou yo soumèt bay OPWDD atravè CCO yo.
  • Li enpòtan pou sonje ke ijans sante COVID-19 te gen yon enpak enpòtan sou operasyon tout CCO yo. Malgre ke Ijans Sante Piblik (PHE) te fini sou 05/11/23, anpil fleksibilite te kontinye anvigè apre dat sa a. Se poutèt sa, done yo prezante nan rapò sa a ka pa reprezante delè oswa enfòmasyon demografik pandan yon ane tipik.

Enskripsyon Jesyon Swen

Figi 1: Moun k ap resevwa Sèvis Jesyon Swen pa Kalite Pwogram (apati desanm 31, 2023)
Yon graf tat ki montre moun ki enskri nan HCBS Basic Plan: 3,697 (3%) ak moun ki enskri nan Health Home : 115,909 (97%)

Moun yo gen yon chwa nan de opsyon sèvis, Health Home care management, ki se opsyon ki pi konplè, oswa HCBS Basic Plan Support, ki fèt pou moun ki pa bezwen oswa ki vle jesyon swen konplè kontinyèl.

Kantite moun k ap resevwa swa Health Home oswa HCBS Basic Plan Support te rete konstan nan 97% ak 3% respektivman, depi aplikasyon CCO yo.
 

Figi 2: Moun k ap Resevwa Sèvis Jesyon Swen dapre Kalite Pwogram ak Òganizasyon Kowòdinasyon Swen (apati desanm 31, 2023)
 Advance Care AllianceCare Design NYPlan laviSèvis ki santre sou mounKowòdinasyon Premye SwenSouthern Tier ConnectSwen Tri-KonteTotal
Sèvis Lakay Sante23,31427,26618,79617,0408,4821,29819,713115,909
Sèvis Sipò Plan Debaz HCBS1,223950446649132282693,697
Total24,53728,21619,24217,6898,6141,32619,982119,606

 

Figi 3: Moun k ap Resevwa Sèvis Jesyon Swen pa Òganizasyon Kowòdinasyon Swen (2023)
Koneksyon nivo Sid: 1%, swen twa konte: 17%, alyans swen avanse: 20%, konsepsyon swen: 24%, LIFEPlan: 16%, sèvis ki santre sou moun: 15%, kowòdinasyon premye swen: 7%
Figi 4: Moun ki fèk resevwa sèvis jesyon swen 
Grafik ba ki montre kantite moun ki fèk resevwa sèvis jesyon swen depi 2018

Yon total de 37,687 moun ki nouvo nan sèvis OPWDD Care Management te enskri depi CCO yo te aplike nan 2018. Figi 4 dekonpoze enskripsyon sa a pa ane. An mwayèn sèlman 1% nan nouvo enskri yo chwazi Sèvis Sipò Plan HCBS Debaz yo.

Figi 5: Moun ki fèk resevwa sèvis jesyon swen pa CCO
Òganizasyon Kowòdinasyon Swen2023Done Istorik-  2022Done Istorik - Jiyè 2018- Desanm 2021Total
Advance Care Alliance1,1987332,9994,930
Care Design NY1,2381,1775,3967,811
Plan lavi9819613,1025,044
Sèvis ki santre sou moun7778232,219 3,819
Kowòdinasyon Premye Swen5395212,361 3,421
Southern Tier Connect7686343505
Swen Tri-Konte2,4802,4247,25312,157
Total7,2896,72523,67337,687

Dezenskripsyon CCO

Figi 6: Kantite deskripsyon ak pousantaj pa rezon (2023)1
Grafik ba ki montre pousantaj rezon ki fè moun te retire enskripsyon an. Depase: 23%, retrè volontè nan CCO: 22%, deplase soti nan eta a: 20%, transfere nan yon lòt CCO: 16%, pa abite nan yon anviwònman CCO elijib: 12%, enskri nan yon lòt pwogram jesyon swen konplè pa delivre atravè yon CCO: 5%, kondisyon ki pa satisfè pou nivo swen: 1%, pa kalifye pou Medicaid: 1%

(1) Sous Done = Lis, Fòm CCO 2 Ranpli nan CHOICES pa CCO yo. Done sa yo enkli moun ki te transfere soti nan yon CCO a yon lòt men ki toujou enskri nan yon CCO. Anplis de sa, Rezon pou Dezaskripsyon an “Transfere nan yon lòt CCO” gen ladan tou moun ki te demenaje soti nan zòn kaptyè CCO a.

Figi 7: Kantite moun ki dezaskri nan chak CCO (2023)
 Enskripsyon total (apati desanm 31, 2023)Total Dezaskripsyon
Janvye – Desanm 2023
Pousantaj Enskripsyon yo konpare ak Enskripsyon Total yo
Advance Care Alliance24,5379013.67% 
Care Design NY28,2161,1404.04% 
Plan lavi19,2429665.02%
Sèvis ki santre sou moun17,6898354.72% 
Kowòdinasyon Premye Swen8,6145886.83% 
Southern Tier Connect1,326725.43% 
Swen Tri-Konte19,9827173.59% 
Grand Total119,6065,2194.36% 

 

Figi 8: Kantite dezenskripsyon pa rezon ak CCO (2023)
Rezon pou DezenrolmanACACDNYLPPCSPCCSTCTCC
Retrè volontè nan CCO17121822119417413232
Te mouri180344258229651576
Demenaje soti nan Eta1901791431268612145
Transfere nan yon lòt CCO21951461437311322134
Pa abite nan yon Anviwònman Elijib CCO12413612811345778
Enskri nan yon lòt Pwogram Jesyon Swen Konpreyansyon Pa Atravè yon CCO1793202537230
Kondisyon yo pa satisfè pou Nivo Swen121944626018
Pa elijib pou Medicaid1259138-14
Grand Total9011,14096683558872717

2: Rezon pou Dezilelman "Transfere nan yon lòt CCO" gen ladan tou moun ki te demenaje soti nan zòn kaptyè CCO a.

CCO/Health Home Care Management Care Planning

Figi 9: Konplete Plan Lavi pou Nouvo Enskri yo (2023)
CCO yo gen 90 jou apati CCO enskripsyon yo pou finalize yon Plan lavi inisyal pou moun ki nouvo nan sèvis CCO yo. Figi 9 gen ladan paramèt ki baze sou moun ki fèk enskri nan jesyon swen ki te enskri ant Novanm 2022 ak Oktòb 2023, paske moun sa yo ta gen yon Plan Lavi pou ane 2023 la.
Non CCO% Plan Lavi Konplete pou Moun ki Nouvo Sèvis CCO- 90 Jou% Plan Lavi Konplete pou Moun ki Nouvo Sèvis CCO- 120 Jou
Advance Care Alliance78%95%
Care Design NY77%89%
Plan lavi88%98%
Sèvis ki santre sou moun74%90%
Kowòdinasyon Premye Swen88%95%
Southern Tier Connect69%90%
Swen Tri-Konte91%95%
Mwayèn nan tout Eta a85%94%

 

Figi 10: Konplete Plan lavi anyèl pou tout moun ki enskri yo (2023)
CCO yo fè evalyasyon anyèl pou enfòme revizyon ak revizyon Health Home ak Basic Plan Support Life Plans chak ane pou tout moun ki enskri yo. Figi 10 montre pousantaj total enskripsyon plan lavi anyèl yo te finalize nan delè anyèl ki nesesè yo.
Non CCOPousantaj Plan lavi anyèl yo te konplete nan peryòd tan anyèl la
Advance Care Alliance98.16%
Care Design NY95.46%
Plan lavi99.71%
Sèvis ki santre sou moun98.41%
Kowòdinasyon Premye Swen97.53%
Southern Tier Connect96.08%
Swen Tri-Konte88.49%
Mwayèn nan tout Eta a96.15%